Türkiye-Ukrayna Ortak Tarihinden Bir Sayfa: Hürrem Sultan

Yazıcı-dostu sürüm

Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Ukrayna ortak tarihi kişiliklerinden Hürrem Sultan hakkında akademik ve edebi yaklaşımları konu edinen panel programı düzenledi.

Enstitünün ev sahipliğinde 6 Aralık Perşembe günü gerçekleşen panelin açış konuşmasını Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz yaptı.

Hürrem Sultan’a dair fikirlerin genelde popüler medya veya halk anlatılarından etkilendiğini söyleyen Dr. Korkmaz, kendisinin bir İstanbullu olarak Hürrem Sultan’ı ortaokul ve lise yılları boyunca okuldan evine dönerken önünden geçtiği ve susuzluğunu giderdiği çeşme ile tanıdığını ifade etti.

Osmanlı sarayında kadın hâkimiyetini başlatan kişi

Panelde konuşan Prof. Dr. Ferhat Turanlı, Hürrem Sultan’ın Osmanlı sarayındaki ve politikasındaki yerine değindi. Hürrem Sultan ile ilgili popüler anlatının oldukça sağlıksız olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turanlı, onun Sultan Süleyman’a sadık bir eş, gerektiğinde iyi bir danışman ve hatta kimi zaman diplomasi alanında da çalışan önemli bir saray kadını olduğundan söz etti. Hürrem Sultan’ın saray politikasındaki yerini anlatan Prof. Dr. Turanlı, devrinin bazı politik olaylarına karıştığı için, aynı zamanda Osmanlı sarayında kadın hâkimiyetini başlatan kişi olarak da kabul edildiğini dile getirdi.

Müstesna bir Osmanlı ailesi

Edebiyatçı yazar Vira Çugunova ise Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman arasındaki sevgiye değindi. Bir edebiyatçı olarak ikilinin ilişkisinin kendisi için mucizevi göründüğünü belirten Çugunova, “İnsanlar bu müstesna Osmanlı ailesinin hayatı hakkında çok yanlış bilgi edindi. Herkesin çok geniş bir hayal gücü var.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonrasında, konuklara Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.